Haber

Litvanya Cumhurbaşkanı: Ukrayna’ya desteğimiz devam etmeli

Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda, sıcak gelişmelerin yaşandığı jeopolitik bölgeler olmasına rağmen Ukrayna’ya takviyelerin devam etmesi gerektiğini belirterek, “Savaş yorgunluğuna hakkımız yok.” söz konusu.

Nauseda, AB Başkanları Tepesi için AB Konseyi binasına girerken gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bazı ülkelerin Rusya yönetimiyle “bazı özel diplomatik ilişkiler” kurmaya başladığını belirten Nauseda, “Ukrayna topraklarında insanları öldürüyorlar. Savaşın bu kritik aşamasında dış politikamızı bölmemek için birlik içinde kalmalıyız. Çünkü aksi takdirde 27 üye ülkenin politikası bu olacaktır. Bizim bunu yapmaya hakkımız yok.” sözlerini kullandı.

Nauseda, Ukrayna’ya makro mali desteğin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketi konusunda sert ve kararlı olmaları gerektiğini söyledi.

Nauseda, sıcak gelişmelerin yaşandığı jeopolitik bölgeler olsa da Ukrayna’ya desteğin devam etmesi gerektiğini kaydederek, “Savaş yorgunluğuna hakkımız yok.” dedi.

İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin soru üzerine Nauseda, “Elbette sivil kayıpların önlenmesi çok önemli ve İsrail’in meşru müdafaa hakkını destekliyoruz. Ancak bunun uluslararası insani hukuk çerçevesinde gerçekleşmesi çok önemli” dedi. Bu nedenle sivil kayıplarını önlemek için insani koridorların oluşturulmasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz.” ” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu